Boksa vēsture

Bokss (angļu: boxing, izcelsme no box — ‘kārba, kaste, nodalījums, slēgta telpa’), arī dūru cīņa, ir sporta veids, kurā notiek divcīņa starp diviem bokseriem. Tā notiek speciālā ringā un rokās bokseriem ir speciāli cimdi, amatieriem papildus ir jānēsā aizsargķivere.

Bokss ir šobrīd ir viens no populārākajiem cīņas sporta veidiem pasaulē. Visdārgākās komercīņas un šovi tiek organizēti tieši boksa disciplīnā, pietiek vien minēt Pakjao un Meiveizera cīņu 2015.gada pavasarī, kuras budžets un ieņēmumi pārsniedz 400 miljonus ASV dolāru. Visiem ir pazīstami leģendārie bokseri - Muhameds Ali (Kasius Klejs), Maiks Taisons un citi. Leģendārā Holivudas filma Rokijs (Rocky) (un tās turpinājumi) ir viena no izcilākajam filmām 20.gadsimta deviņdesmitajos gados.

Boksa ideja un būtība ejot gadsimtiem nav mainījusies. Ir mainījušies noteikumi, ekipējums, norises vieta, bet ideja ir palikusi iepriekšējā - tā ir divu sportistu dūru cīņa.  

Boksa aizsākumi meklējami Ziemeļāfrikā 4000. g.p.m.e., Vidusjūras baseinā boksa pirmsākumi ir datējami ar 1500. g.p.m.ē.

Pirmie dokumentētie pierādījumi par boksu bija Grieķijā 900. g.p.m.ē. Grieķija valdnieks rīkoja izklaides, skatoties divu vīru dūru cīņas. Cīna varēja turpināties pat līdz brīdim, kad viens no cīņas dalībniekiem tika nogalinats. To izlēma valdnieks. 

Ieskatoties boksa vēsturē, redzam, ka ir notikušas ļoti lielas izmaiņas ekpiējuma lietošanā - gan drēbes, gan roku aizsardzība. Senos laikos cīņa notika bez cimdiem un bindēm. Līdz ar to cīņa bija daudz nežēlīgāka un traumatiskāka.

Bokss ir viens no pirmajiem olimpiskajiem sporta veidiem. Jau antīkajās grieķu olimpiādēs (tostarp 668.gp.m.ē.) dūru cīņa jeb bokss bija viena no pamatdisciplīnām.  Cimdu vietā rokas tika tītas ar ādas siksnām, lai mazinātu traumatismu, bet tas protams nemazināja pretinieka traumas no sitiena.

Jaunākajā boksa vēsturē 1681.gadā notika pirmie boksam līdzīgie sacensību mēginājumi.  Cīņas notika ar kailām rokām, tikai 1743. gada bija pirmie mēģinājumi samazināt sportistu traumatismu, ieviešot daļēju ekipējumu.

Noteikumos bija paredzēts, ka sportistam bija javar piecelties 30 sekunžu laikā pēc nokauta. Šajā periodā sākas arī pirmo boksa cimdu izmantošana. 

Pieaugot boksa popularitātei tika organizētas sacensības ar naudas balvām. Dūru cīņu trasformācija turpinājās līdz 19.gadsimta beigās izveidojās bokss, kas pazīstams mūsdienās. Tādā veidā tas tika iekļauts arī pirmajās mūsdienu Olimpiskajās spēlēs 1896.gadā Atēnās. 

Amatieru bokss atšķiras no profesionāļu boksa ar to, ka amatieri cenšas gūt uzvaru pēc punktiem, savukart profesionāļi cenšas pretinieku nokautet cīņas laikā (profesionāļiem cīņa ir ar viarak raundiem nekā amatieriem). 

Daudzi amatieri, kas uzvarējuši kontinentālās meistarsacīkstēs, pasaules čempionātos un olimpiādē, turpina savu karjeru profesionālajā boksā.